Miód Manuka w sklepie Vitamarket.pl

czwartek, 21 czerwca 2012

Wykonanie recepty - projekt wykonania leku recepturowego 2012

Receptura apteczna nacito projekt 2012


Wykonanie projektu z egzaminu 2012 na technika farmacji. Rp.
Prednisoloni 0,5
Nystatini 1 500 000 j.m
Zinci oxidi
Talci aa 10,0
Glyceroli 85% 20,0
70% v/v Ethanoli
Aquae purificatae aa 40,0
M.f. susp. ad usum ext.
D.S. Miejscowo na skórę na noc.

wtorek, 12 czerwca 2012

Wykonanie roztworu soli Erlenmayera


Sol sal. Erlenmayeri 10% 250,0
M.f.sol
D.s. jedną łyżkę 3 razy dziennie.

Wykonanie recepty z formaliną


Rp 14
Formalini 40% 5,0
Spir. Menthae pip. 0,5
Spir Vini ad 50,0
MDS 15 kropli na szklankę wody do płukania jamy ustnej.

Recepta olejum lini i aqua calcis


Oleum Lini
Aqua Calcis aa ad 100,0
Wykonujemy receptę standardowo, ciecze „na pierwszy rzut oka” wydają się nie mieszać ze sobą, jednak w rzeczywistości tworzą klarowną emulsję.
Po połączeniu składników otrzymamy gładką emulsję o zielonkawym zabarwieniu.
Proporcje to oczywiście

Hydrokortyzon na wrzody - recepta


rp
Hydrocortysoni 0,1
2 % Sol Lidocaini 80,0
0,9 % sol NaCl ad 1000,0

tiosiarczan sodu - lek recepturowy


Natrii Tiosulfurici sol. 40,0 100,0
m.f.sol
Wykonanie – Tiosiarczan sodu, podobnie jak wszystkie sole sodowe, bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Odważoną ilość substancji rozpuszczamy w wodzie, przelewamy do wytarowanej butelki, ewentualnie uzupełniamy wodą do masy. Podczas wykonywania roztworu ochładza się zawartość.

recepta 9 - argentum nitricum roztwór


Rp 11.
10 % sol Argenti Nitrici.
10,0
Wykonanie: Azotan srebra bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Należy bardzo uważać przy wykonaniu tej recepty, ponieważ nieodwracalnie niszczy on tkaniny i trwale barwi skórę.

roztwór jodu recepturowy

Receptura apteczna recepta - roztwór jodu


Rp 10
Iodum 0,3
Kalium iodatum 0,6
Glyceroli ad 60,0

Recepta 10 - ichtiol

Receptura apteczna - roztwór ichtiolu


Rp 9
10% sol ichtioli 100.0
M.f.sol.
Ichtiol słabo rozpuszcza się w wodzie, możliwe jest jednak wykonanie tej recepty na zimno.

jak zrobić roztwór hibitanu

Receptura apteczna roztwór hibitanu


Rp 8.
0,5 % sol Hibitani 100,0.
M.f.sol.

Receptura apteczna roztwór mydła potasowego



Rp. 7
Sapo kalini
Spir. Vini 70 % aa ad 100.0
Odważamy w zlewce 50 gram mydła potasowego. Dodajemy 50 gram spirytusu 70 %. Mieszamy intensywnie bagietką, wykonanie leku trwa dosyć długo. Po całkowitym rozpuszczeniu mydła potasowego przelewamy do butelki 125 ml.

Lek płynny 6

Receptura apteczna nacito


Rp.6
Hydrocortysoni 0,5
Sulfur ppti.
Talci veneti
Zinci ox.      aa 2,5
Resorcini 2,0
Ac salicylici 2,0
Ac. Borici sol 3%
Spir vini 70 ° aa ad 100,0

Lek płynny numer 5

Receptura apteczna

wykonanie leku recepturowego


Detreomycini
Resorcini
Ac. Salicylici aa 2.0
Vit B6 amp d.t.d 3.0
Spir .vini 70 ° ad 100,0

Kwas salicylowy i borowy na spirytusie


Rp.4
Ac. Salicylici 2,0
Ac. Borici 3% sol 10,0
Spir. Vini 70 ° ad 50,0
W pierwszej kolejności odważamy kwas salicylowy. Przekładamy go do butelki, następnie dodajemy odważony spirytus, rozpuszczamy kwas salicylowy. Na koniec dodajemy odważony roztwór kwasu borowego.
Obliczenia :
Kwas salicylowy – 2 gramy
Kwas borowy roztwór 3% - 10 gramów
Spirytus 70% - 38 gram.
Działanie – keratolityczne, odkażające.

Roztwór kwasu salicylowego w etanolu


Rp.3
Ac. Salicylici 3,0
Camphorae 0,5
Ethanoli 70 % ad 100,0
Odważamy odpowiednią ilość etanolu.

Roztwór kwasu borowego


Rp.2
3% sol Ac. Borici solutio.
1000,0
Kwas borowy rozpuszczamy w gorącym rozpuszczalniku. Pamiętajmy że jeśli nie jest zapisany rozpuszczalnik to używamy wody. Po wystudzeniu przelewamy do wytarowanej butelki, sprawdzamy masę. Załączamy sygnaturę o kolorze pomarańczowym.

Recepta - Hydrokortyzon, spirytus


Leki płynne do stosowania zewnętrznego.
Rp. 1
Hydrocortysoni 3,0
Spir. vini ad 100,0
m.f.sol
Przy wykonaniu tej recepty należy zauważyć że nie jest zapisane stężenie spirytusu. Aby wykonać lek „lege artis” należy użyć spirytusu o stężeniu 96 procent. Kolejny ważny fakt to ten iż należy użyć butelki o pojemności 125 ml., gdyż zajmuje on większą pojemność od 100 ml i w taką butelkę się nie zmieści. Hydrokortyzon rozpuszcza się słabo, aby przyśpieszyć wykonanie recepty można wykonać  ją w następujący sposób  :
Odważamy hydrokortyzon na wytarowanym krążku na wadze proszkowej.
Przekładamy substancję do butelki.
Odważamy spirytus w zlewce, przelewamy do wytarowanej butelki
Sprawdzamy masę ważąc butelkę wraz z zawartością.
Zakręcamy butelkę i wstrząsamy do rozpuszczenia hydrokortyzon.
Jeśli używamy spirytusu o niższym stężeniu, może dojść do wytrącenia hydrokortyzonu. Należy zamieścić informację dla pacjenta – „Zmieszać przed użyciem” . Jeśli musimy rozcieńczyć spirytus, to odważamy w osobnych zlewkach wodę i spirytus, rozpuszczamy hydrokortyzon w spirytusie, na koniec dodajemy wodę.  W podobny sposób działa wyciąg z tarczycy bajkalskiej
Obliczenia
Hydrokortyzon -  3 gramy
Spirytus 96° - 97 gramów
Wskazania – Stany zapalne, atopowe zapalenie skóry, liszaj rumieniowaty, rumień.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Podstawy pracy w recepturze cz. 2


Substancje stałe.  
Substancje przychodzące z hurtowni obecnie pakowane są w niewielkie plastikowe opakowania, w zależności od substancji mogą zawierać od jednego do nawet pięciuset i więcej gramów substancji. Niektóre apteki zamawiają substancje które są często wykorzystywane (hydrokortyzon, chloramfenikol) w opakowaniach  jednogramowych, co ułatwia odważanie i sprawdzanie stanu substancji. Wadą takiego rozwiązania jest to że substancja zajmuje o wiele więcej miejsca niż kupiona w większym opakowaniu, mimo że waga jest taka sama.
Niemal każda apteka dysponuje słoikami z ciemnego szkła, z naklejonymi etykietami. Służą one do przechowywania substancji które przychodzą w większych opakowaniach. Substancje przesypujemy do czystych słoików, z tyłu słoja piszemy datę ważności  substancji oraz serię. Nie należy mieszać  substancji  o różnych seriach i datach ważności. Seria jest niezbędna, ponieważ czasem jakaś partia towaru może zostać wycofana z obrotu, zachodzi wtedy konieczność oddania towaru do hurtowni.
Przesypywanie do słoików usprawnia pracę, ponieważ mamy pod ręką substancje najczęściej używane, i nie musimy ich szukać w szafce. Wadą jest fakt że do odważania substancji niekrystalicznych typu talk, skrobia, kwas salicylowy musimy używać łyżki. Substancje krystaliczne dają się zwykle odważać wprost z opakowań zarówno szklanych jak i plastikowych.
Substancje płynne
Spirytus przychodzi w dwóch stężeniach – 70 i 96 %. Czasem zachodzi konieczność rozcieńczenia do odpowiedniego stężenia.
Woda destylowana ma zwykle krótką datę ważności, należy zwracać uwagę na prawidłowe rozmieszczenie jej w szafce. Po otwarciu zapisujemy datę i godzinę otwarcia.
Po użyciu nalewek, syropów  należy wytrzeć gwint butelki, aby zapobiegnąć zablokowaniu się korka. Jeśli nie możemy otworzyć butelki można spróbować polać gwint wodą, po czym otworzyć.
Roztwory zapasowe powinny być wykorzystywane w jak najszybszym czasie.
Utensylia.
Wszystkie utensylia wykonane ze szkła należy umyć po zakończonej pracy, dobrą praktyką jest płukanie wodą destylowaną. Aby zapobiegnąć powstawaniu zacieków można je od razu wycierać ręcznikiem papierowym do sucha.
Przygotowanie do pracy w recepturze. 
Przed wejściem do receptury należy umyć ręce. Czynność ta jest często pomijana. Należy pamiętać że osoba stojąca za pierwszym stołem ma kontakt z pieniędzmi oraz z klawiaturą komputera, a na tych powierzchniach znajduje się bardzo dużo bakterii. Najpopularniejsze środki do higieny rąk to Manusan, Aldesan E. Jeżeli jest taka możliwość należy zmienić fartuch. W recepturze istnieje wiele możliwości trwałego pobrudzenia fartucha, plam z wielu substancji nie da się wywabić. Jeśli wykonujemy lek jałowy, należy założyć czepek i fartuch jednorazowy, oraz rękawiczki. Po wejściu do receptury należy zwrócić uwagę na to czy wagi są prawidłowo wypoziomowane. Przed wykonaniem leku należy najpierw naszykować niezbędne przedmioty – utensylia i opakowanie.

Czynności po wykonaniu leku.
Po wykonaniu recepturowego opisujemy sygnaturę. Dla leków do stosowania zewnętrznego używamy sygnatur pomarańczowych, do leków do stosowania wewnętrznego stosujemy białe. Załączamy numer apteczny, zgodny z tym z recepty. Wpisujemy lek do zeszytu recepturowego. Opisujemy na recepcie godzinę wykonania leku. Przenosimy lek wraz z receptą na właściwe miejsce.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Podstawy pracy w recepturze


Podstawy.
Obecnie w aptekach ogólnodostępnych o średnich obrotach wykonuje się około 6- 10 leków recepturowych dziennie. W większej aptece ilość wzrasta nawet do 20 – 35 recept do wykonania. Zwykle osobą wykonującą recepty jest technik farmacji, często tym obowiązkiem obarczane są osoby z najmniejszym stażem pracy. Osoba będąca na praktykach w czasie drugiego roku ma obowiązek opisania i wykonania co najmniej 20 leków recepturowych w dzienniczku praktyk.

Metody wykonywania maści


Metody wykonania maści.
Maści są najpopularniejszymi postaciami leku wykonywanymi w aptece. Maść wykonana w aptece ma wiele zalet, w porównaniu do tej gotowej którą możemy kupić. Nie zawiera środków konserwujących, przez co nie uczula. Mamy pełną kontrolę składu, nie ma substancji potencjalnie niebezpiecznych np. dla noworodka, takich jak dodatki zapachowe. Możliwe jest wykonanie leku który nie jest dostępny w powszechnej sprzedaży.