Miód Manuka w sklepie Vitamarket.pl

wtorek, 12 czerwca 2012

Metody wykonywania maści


Metody wykonania maści.
Maści są najpopularniejszymi postaciami leku wykonywanymi w aptece. Maść wykonana w aptece ma wiele zalet, w porównaniu do tej gotowej którą możemy kupić. Nie zawiera środków konserwujących, przez co nie uczula. Mamy pełną kontrolę składu, nie ma substancji potencjalnie niebezpiecznych np. dla noworodka, takich jak dodatki zapachowe. Możliwe jest wykonanie leku który nie jest dostępny w powszechnej sprzedaży.

Podstawowe zasady które powinny być stosowane przy wykonaniu maści:
- substancje stałe przed dodaniem do podłoża powinny być rozdrobnione w moździerzu.
- jeśli pracujemy z unguatorem, podłoża należy wyjąć z lodówki przed rozpoczęciem twarzy. Nie należy stosować zimnych podłoży, szczególnie euceryna będzie źle „współpracowała” jeśli nie będzie w temperaturze mniejszej niż pokojowa. Na większości unguatorów znajduje się informacja że należy rozpoczynać miksowanie od obrotów zero, stopniowo zwiększając je do obrotów nominalnych. Jeśli nie zastosujemy się do tego zalecenia, możemy zniszczyć silnik lub zębatki maszyny. W instrukcji obsługi znajdziemy także zapis o tym że przy wykonaniu maści o gramaturze większej i równej sto gram należy robić przerwy w użytkowaniu urządzenia. Aby nie robić przestojów, najlepszym sposobem zastosowania się do zalecenia będzie wykonanie w tej przerwie innej postaci leku, np. roztworu.
- podłoża można odważać w wytarowanych tubach do unguatora, które będą jednocześnie stanowiły opakowanie leku.
- Należy zwracać uwagę na dobór mieszadła ze względu na wielkość opakowania.
Najważniejsza zasada wykonania maści- roztworów jest taka że najpierw miksujemy podłoże, aby nieco je ocieplić i napowietrzyć. Można jednocześnie dodać proszki, roztarte w moździerzu. Kolejnym etapem będzie dodanie płynów zawartych w recepcie, dodajemy je stopniowo, w przeciwnym razie maść może się zwarzyć. Na koniec dodajemy witaminy w postaci płynnej, z uwagi ze utrudniają wemulgowanie płynów. Szczególną uwagę należy zwrócić na recepty zawierające jednocześnie podłoża o dużej i o małej liczbie wodnej. Jeśli mamy wykonać maść zawierającą jednocześnie lanolinę (duża liczba wodna) i wazelinę żółtą (mała liczba wodna), to :
- odważamy w tubie do unguatora lanolinę
- miksujemy ją przez krótki czas
-dodajemy stopniowo płyny do całkowitego wemulgowania
- dodajemy wazelinę
- dodajemy witaminy
Taka kolejność wykonania leku zapewni nam pewność że maść się nie zwarzy.
Kłopotliwym podłożem jest hascobaza, zwana także lekobazą. Bardzo dobrze wchłania ona płyny, jednak przy zbyt długim miksowaniu zwiększa ona objętość. Należy zwrócić uwagę aby recept z tym podłożem nie miksować dłużej niż zachodzi potrzeba. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

2 komentarze:

  1. mam pytanie odnoścnie maści z mocznikiem czy lepiej mikronizować i robić dalej w unguatorze czy rozpuścić w wodzie i zrobić maść-emulsję?

    OdpowiedzUsuń
  2. obowiązkowo mocznik rozpuścić w wodzie (1:1,5). Koleżanka raz dodała bezpośrednio do pudełka z odważonym podłożem i jej się wykrystalizował mocznik...
    Zasada jest taka, ze wszystko co się się da, to rozpuszczamy. Jakby było za malo wody do rozpuszczenia, to należy ilość podloża odpowiednio zmiejszyć.

    OdpowiedzUsuń