Miód Manuka w sklepie Vitamarket.pl

wtorek, 12 czerwca 2012

Roztwór kwasu salicylowego w etanolu


Rp.3
Ac. Salicylici 3,0
Camphorae 0,5
Ethanoli 70 % ad 100,0
Odważamy odpowiednią ilość etanolu.
Rozpuszczamy w pierwszej kolejności  kwas salicylowy, następnie kamforę. Substancje są dobrze rozpuszczalne w spirytusie. Podobnie jak w pozostałych receptach uzupełniamy rozpuszczalnikiem do masy.
Obliczenia :
Kwas salicylowy – 3 gramy
Kamfora – 0,5 grama
Spirytus 70 % - 96,5 grama.
Działanie- odkażające, keratolityczne.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 komentarze:

  1. A jesli w recepcie nie ma spirytusu to bierzemy go kosztem substancji w ilości największych przypisanych na recepcie i rozpuszczamy mentol nie rozcieramy go nigdy w mozdziezu prawda?

    OdpowiedzUsuń
  2. Moim zdaniem jeśli :
    W recepcie nie ma spirytusu oraz gliceryny tylko inne substancje i recepta jest płynną postacią leku to musimy dodać nieco spirytusu aby zmikronizować mentol po zwilżeniu w możdzierzu. Wiele razy słyszałem wypowiedź żeby nie wyrównywać tego spirytusu przez odjęcie takiej samej ilości z głównego rozpuszczalnika, ponieważ spirytus i tak wyparuje podczas rozcierania. Lege artis powinno się zważyć ten spirytus i wyrównać.
    Jeśli mamy w recepcie glicerynę to możemy rozpuścić mentol w glicerynie - jak na przykład w roztworach do płukania gardła.
    Jeśli robimy roztwór jodu na glicerynie do płukania gardła i rozpuścimy mentol w spirytusie to może się on wytrącić w postaci płatków - recepta jest wtedy do ponownego wykonania.
    Jeśli wykonujemy maści to wystarczy ogrzać podłoże - mentol w podłożach lipofilowych rozpuszcza się w stosunku 1 do 6.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mentol nie rozpuszcza się w glicerynie ? W parafinie

      Usuń