Miód Manuka w sklepie Vitamarket.pl

sobota, 15 września 2012

Roztwór rivanolu


W poprzednim poście wystąpiła substancja o kolorze niebieskim, w tym będzie intensywnie żółta. Mleczan etakrydyny, popularnie zwany Rivanolem, ma działanie odkażające. Stosuje się go zewnętrznie, kilka razy dziennie, także w postaci okładów i przymoczek. Nie należy go łączyć ze środkami utleniającymi, np z wodą utlenioną i nadmanganianem potasu. Dodatkowo, jeśli przemywamy się roztworem sporządzonym z tabletek własnoręcznie w domu, nie można używać roztworu który już stał przez jakiś czas. Za każdym razem trzeba przygotować świeży roztwór.
W aptece można przygotować go zarówno z tabletek jak i z substancji recepturowej. Nie jestem pewien czy  po siedmiu dniach nasz lek nie stanie się siedliskiem bakterii, być może woda oczyszczona nie będzie tak łatwo poddawała się mikrobom jak zwykła, przegotowana kranówka. Z drugiej strony, niektóre apteki mają w szafkach roztwór rivanolu w postaci roztworu zapasowego, aby można było szybko przygotować lek np. na pępek dla niemowlaka.
Rp.
0,1 % Sol Rivanoli. 50,0
M.F.Sol
D.S - Do przemywania ran.


Lek ma stężenie jednego promila.
Gdyby stężenie wynosiło 1% to substancji było by 0.5 grama
Jest 1 promil czyli dziesięć razy mniej tzn substancji jest 0,05 grama.

Odważamy na wadze proszkowej odpowiednią ilość substancji. Pamiętaj by przed odważaniem sprawdzić czy waga jest wypoziomowana. Odważamy w zlewce odpowiednią ilość wody - od 50,0 gram będzie nas dzieliła jedna kropla. Możemy dokładnie odważyć wodę dodając końcowe krople za pomocą szklanej bagietki. Rivanol jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego nie powinno być problemu z rozpuszczeniem. Zakręcamy butelkę i wykonujemy standardowe (i jakże nużące czynności) : wpis do zeszytu recepturowego, opisanie sygnaturki, przybicie pieczątek, załączenie numerka aptecznego, wyłączenie wag, posprzątanie stanowiska pracy, umycie zlewki, wyrzucenie krążka do śmieci :) Nagrodą za pracę jest uśmiech zadowolonego pacjenta.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

3 komentarze:

  1. Witam :)
    Zwracam się z pytaniem : czy riwanol daje niezgodność z kwasem salisylowym w jednym roztworze?

    OdpowiedzUsuń
  2. Przecież Rivanol się rozpuszcza na ciepło...

    OdpowiedzUsuń