Miód Manuka w sklepie Vitamarket.pl

czwartek, 21 czerwca 2012

Wykonanie recepty - projekt wykonania leku recepturowego 2012

Receptura apteczna nacito projekt 2012


Wykonanie projektu z egzaminu 2012 na technika farmacji. Rp.
Prednisoloni 0,5
Nystatini 1 500 000 j.m
Zinci oxidi
Talci aa 10,0
Glyceroli 85% 20,0
70% v/v Ethanoli
Aquae purificatae aa 40,0
M.f. susp. ad usum ext.
D.S. Miejscowo na skórę na noc.

Receptura apteczna nacito

Recepta na pierwszy rzut oka wydaje się prosta w wykonaniu, nie widzę w niej żadnych niezgodności utrudniających wykonanie. Należy zaznaczyć że wykonujemy ją jałowo - ponieważ ma w składzie antybiotyk.
Niewiele jest w niej także do liczenia. Odważamy proszki w kolejności od tego którego jest najmniej do tego w ilości największej. Rozpuszczamy prednisolon w etanolu. Zacieramy pory moździerza tlenkiem cynku - bierzemy w tym celu niewielką jego ilość. Następnie rozcieramy w nim nystatynę z niewielką ilością glicerolu, dodając stopniowo kolejne substancje stałe, oraz rozpuszczony prednisolon. Dodajemy także odważoną wodę oczyszczoną. Etanolu pozostawiamy jednak jak najwięcej do popłukania moździerza. Powinniśmy użyć moździerza z dzióbkiem, bowiem lek będzie miał formę płynną. Gdy substancje będą już dokładnie roztarte, tarujemy butelkę na wadze. Popłukujemy zawartość moździerza odważonymi płynami. Na koniec uzupełniamy ewentualne braki w masie rozpuszczalnikami. Załączamy etykietę koloru pomarańczowego.

Koniecznie trzeba zamieścić naklejki :
"zmieszać przed użyciem" 
"przechowywać w chłodnym miejscu". 
Butelkę zakręcamy i odstawiamy gotowy lek wraz z numerem aptecznym do lodówki. 
Lek ma działanie przeciwświądowe, odkażające, przeciwzapalne.  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

11 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  3. wedlug farmakopei 9 nie zaciera się już porów!!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Autor uczył się jeszcze według farmakopei 8, kiedy zacieranie porów było normą. Moim zdaniem żadne farfocle nie powstaną, a jeśli nawet to lek zawiera etykietę wstrząsnąć przed użyciem.

    OdpowiedzUsuń
  5. LUDZIE....KTO Z WAS WIDZIAŁ FARMAKOPEĘ 9???
    JA NIE.....APTEKA JEJ NIE ZAKUPI BO NIE MAJA KASY....WIEC OPIERANIE SIE NA CZYMŚ CO JEST DLA NAS NA CHWILE OBECNA NIEDOSTEPNE JEST TOTALNA BZDURĄ.POWIEDZCIE JAK WYGLADA SPRAWA Z JAŁOWOŚCIĄ....MNIE POWIEDZIANO ZE TECHNIK NIE ROBI JAŁOWYCH LEKÓW......A JESZCZE JEDNO...80 PROCENT APTEK NIE POSIADA WARUNKÓW ABY TO WYKONYWAC...NIE CZARUJMY SIĘ....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja widziałam i uzywalam dobra szkola ma 9 . Moja ma !

      Usuń
  6. farmakopea 9 jest być może nieobecna w aptece, ale to nie znaczy że nie obowiązuje. Technik nie ma żadnych przeciwwskazań co do wyrobu leków jałowych. Między bogiem a prawdą to w każdej aptece ten lek wykona się niejałowo, podobnie jak też inne leki recepturowe z antybiotykami w składzie a loża jest włączana tylko po to żeby "wyglądało" na to że była włączana. Co do tego że 80 procent aptek nie ma warunków do wykonywania leków recepturowych to się nie zgodzę, chyba w każdej recepturze jest loża aseptyczna.

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeśli chodzi o wykonanie zawiesin przyjmuje się zasadę:
    proszki->glicerol->woda->etanol(jeśli jest obecny)...

    Co do Prednisolonu podane było iż rozpuszcza się w etanolu 96% jednak po dzisiejszej wizycie w aptece dowiedziałam się, że Prednisolon rozpuści się również w 70%.
    Z FP IX też się nie spotkałam, a ponoć tam już etanol 96% uznawany jest jako wykaz A czyli kontrola mgr przy wykonaniu! Trzeba czekać do 31sierpnia bo nic innego nam nie pozostaje:(

    OdpowiedzUsuń
  8. nie wodę destylowaną tylko wodę oczyszczoną! aq. purificata to woda oczyszczona. jest ona jałowa, więc nei trzeba było zamieniać jej na wodę do wstrzykiwań. I najpierw powinno sie dac substancje proszkowe - od najmniejszej ilosci, potem dopiero glicerol i zrobic papkę, a nastepnie dodajemy część wody i etanol z rozpuszczonym prednizolonem. na samym koncu reszta wody poplkujemy moździerz i uzupelniamy woda do przepisanej ilosci.

    OdpowiedzUsuń
  9. u nas w szkole była farmakopea 9, szkoła zakupiła, bo jak jest to trzeba wiedzieć co sie w niej znajduje i co obowiązuje teraz.

    co do wykonania, to nie woda destylowana tylko aq purificata - woda oczyszczona, a ona jest jałowa więc nawet nei trzeba było jej zamieniać na wodę do wstrzykiwań by wykonać tą receptę w warunkach jałowych. Natomiast destylowana sie do tego nei nadaje wogóle.

    nie etanolem tylko wodą poplukujemy moździerz, bo wode dzielimy na dwie czesci, jedna do rozcienczenia etanolu a druga do poplukania mozdzierza. potem uzupelniamy do przepisanej ilosci.

    OdpowiedzUsuń
  10. ja też widziałem FP9 i moja apteka ją posiada

    OdpowiedzUsuń