Blog o praktycznym wykonywaniu leków w aptece. Kieruję go głównie dla techników farmacji zaczynających pracę w recepturze. Strona używa cookie zgodnie z ustawieniami twojej przeglądarki.
wtorek, 12 czerwca 2012
Podstawy pracy w recepturze
Podstawy.
Obecnie w aptekach ogólnodostępnych o średnich obrotach wykonuje się około 6- 10 leków recepturowych dziennie. W większej aptece ilość wzrasta nawet do 20 – 35 recept do wykonania. Zwykle osobą wykonującą recepty jest technik farmacji, często tym obowiązkiem obarczane są osoby z najmniejszym stażem pracy. Osoba będąca na praktykach w czasie drugiego roku ma obowiązek opisania i wykonania co najmniej 20 leków recepturowych w dzienniczku praktyk.
W praktyce wykonuje ona leki pod ścisłą kontrolą. Umiejętność wykonywania leków recepturowych jest jedną z najważniejszych wymaganych w pracy w aptece. Wykwalifikowana osoba jest w stanie wykonać do 40 leków w czasie 8 godzinnej zmiany.
Przyjęcie leku recepturowego do wykonania.
Bierzemy receptę od pacjenta, sprawdzamy poprawność wystawienia. Nadajemy jej numerek. Najdłuższą część numerka oddajemy pacjentowi, pisząc na nim uprzednio godzinę o której lek będzie wykonany. Ustalamy z pacjentem datę odbioru leku, oraz to czy zapłaci od razu, czy przy odbiorze leku. Jeśli pacjent płaci przed odbiorem najlepiej jest wycenić lek przy pacjencie. Jest to niezbędne także jeżeli chce zapłacić kartą. Osoba wykonująca receptę zawierającą substancje silnie lub bardzo silnie działające, zobowiązana jest do sprawdzenia czy dawki tych substancji nie są przekroczone.
Substancje.
W aptece substancje podzielone są na :
-obojętne, biała etykieta, czarne napisy (skrobia pszeniczna, talk etc.).
- silnie działające, wykaz B biała etykieta, czerwone napisy (jod, chloramfenikol, hydrokortyzon etc.)
- bardzo silnie działające, w zamkniętej szafce A (papaweryny chlorowodorek, azotan srebra etc.)
Często antybiotyki ustawia się w loży aseptycznej. Substancje stałe umiejscawiamy zgodnie z siłą działania w osobnych miejscach, w kolejności alfabetycznej. Substancje płynne umiejscawia się w osobnej szafce.
Inne substancje wykorzystywane w recepturze to witaminy w kroplach (Witamina A, E, D3, A plus D3), gentamycyna w ampułkach, witamina B6, B2, B12 w ampułkach. Wykaz substancji które można używać do wykonania refundowanych leków recepturowych znajduje się w „Wykazie Leków Refundowanych”.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Chlorowodorek papaweryny należy do wykazu B.
OdpowiedzUsuńdzięki ziom za kilka godzin mam koło z tpla
OdpowiedzUsuń